Beraat Özçelik

Prof. Dr. Beraat Özçelik, 2000 yılında İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümünden Doktor ünvanını aldıktan sonra, doktora sonrası çalışmalarını “Ohio State University Food Science Department” da burslu olarak gerçekleştirmiştir. İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümünde 2006 yılında doçent, 2012 yılında Profesörlük kadrosuna atanmıştır.

Prof. Dr. Beraat Özçelik İstanbul Teknik Üniversitesi’ nde tam zamanlı öğretim üyesi olup, İTÜ Kimya Metalurji Fakültesinde 2 dönem Dekanlık ve İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümünde 2 dönem Bölüm Başkanlığı ve Rektör danışmanlığı görevlerini yürütmüştür.

Prof. Dr. Beraat Özçelik’ in başlıca çalışma konuları fonksiyonel gıda üretimi, antioksidanlar, peptidler gibi bazı biyoaktif bileşenlerin bitkisel gıda atıklarından ve/veya bitkisel gıdalardan eldesi, karakterizasyonu ve saflaştırılması, nano ve mikro enkapsülasyonu ile biyoyarayışlılıklarının artırılması, ve yeni ürünler ve besin destekleri üretiminde kullanılmasıdır. Ayrıca ürünlerde duyusal analiz uygulamaları üzerinde de çalışmaları mevcuttur. Uluslararası alandaki saygın dergilerde 100 den fazla uluslararası makalesi, dergi editörlükleri mevcut olup, İTÜ Arı Teknokent te BIOACTIVE isimli fonksiyonel gıda üretimi üzerine araştırmalar yapan bir şirketin kurucusudur.