Ferhat Demir

Endüstri Mühendisliği eğitimi ardından, Kennesaw State Üniversitesinden İşletme, Georgia State Üniversitesinden Kamu Politikaları alanında yüksek lisans dereceleri aldı. Bu süre zarfında Fortune 500 şirketlerinden Assurant Solutions'da süreç mühendisi olarak profesyonel kariyerine başladı. Kuehne Nagel'da Koordinatör olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek QGroup inovasyon danışmanlığı firmasını kurdu. Tübitak’ta stratejik planlama süreçlerini yönetti. Kurumun inovasyon yönetimi süreçlerini tasarladı. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ile inovasyon araçlarının geliştirilmesine dair çalışmalar yaptı.

Halk Bank, TRT Belgesel, TTGV, Uludağ İçecek, Telateks A.Ş., Turkcell Global Bilgi, Havelsan, Eczacıbaşı Vitra ve benzeri birçok firmada danışmanlık ve eğitim vermiştir. Portföyünde KOBİ'lerden çok uluslu firmalara, kamu kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına kadar birçok organizasyon bulunmakta olan Demir’in geliştirdiği Stratejik Fırsat Tuvali, Strateji Haritası, Stratejik İş Modeli Tasarımı, Stratejik İnovasyon Tuvali, S-BUD, S3M-i (Strategic Management Maturity Model for Innovation) gibi inovasyona dair pek çok araç, metot ve model vardır.

Yarı zamanlı olarak Global Business School Barcelona’da ve Bilgi Üniversitesinde iletişim ve inovasyon dersleri vermektedir. Prag Ekonomi Üniversitesinde araştırma projelerinde yer almakta, girişimcilik ve inovasyon dersleri vermekte, aynı zamanda doktora çalışmalarına devam etmektedir. Dünya Gazetesinde ve Harvard Business Review’de düzenli olarak inovasyon odaklı yazılar kaleme almaktadır.