Prof. Dr. Selda Bereket Yücel

1986'da Ankara Atatürk Lisesinden mezun oldu. ODTÜ Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden Lisans (1991) ve Yüksek Lisans (1994) eğitimini yüksek şeref listesi dereceleri ile tamamladıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile ABD leri UNM de doktora eğitimini “Egzersiz Fizyolojisi ve Antrenman Bilimi” üzerine yapmıştır. Uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde makaleleri ve araştırma yazıları, kitap editörlüğü ve yazarlığı bulunmaktadır.

Akademik hayata 1992'de ODTÜ Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Araştrıma Görevlisi olarak başlamış, University of New Mexico dan doktora derecesini aldıktan sonra, 1999-2014 yılları arasındaki zorunlu hizmetini Celal Bayar Ünivesitesinde tamamlamıştır. Halen Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde Profesör olarak ders vermeye ve araştırmalarına devam etmektedir.

Spor hayatına Cimnastik ile başlamış  Türkiye Şampiyonlukları kazanarak, farklı kategorilerdeki tüm milli takımlarda yarışmıştır. Daha sonra başladığı voleybolda 10 yıl süresince süper ligde oynamıştır. Voleybol Türkiye Üniversite Milli Takımlarının 1993 yılında tarihinin ilk kadın Antrenörü, 2007 yılında ise menejeri olmuştur. Daha sonraki 2 yıl boyunca Türkiye Voleybol Federasyonu milli takımlar altyapılar menejerliğini yapmıştır. 1999 yılından bu güne, Türkiye Voleybol Federasyonu Eğitim Kurulu, Bilim Kurulu ve çeşitli komisyon üyelikleri görevlerinde bulunmaktadır.