Yunus Emre Akkor

Yunus Emre Akkor 1975 Kilis doğumludur.

Yirmi beş yıllık mutfak deneyimi ve yemek araştırmaları ile Osmanlı, Anadolu ve Ortadoğu mutfakları üzerine uzmanlaşmıştır.

2022 yılında T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür.

2010 yılından itibaren birçok ulusal kanalda çeşitli televizyon programları yayınlanmıştır. Bunlardan biri, Türkiye’nin kültür sanat kanalı olan TRT2’de yayınlanan, beş sezon ve altmışbeş bölümden oluşan yemek tarihi belgeselidir. Belgeselin çeşitli bölümleri otuz dört dilde altyazı ile uluslararası sosyal ve dijital mecralarda yayına girmiştir.

Sosyal içerikli çalışmalarından dolayı Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü’nce taltif edilen Akkor’un yemek yarışmalarında dereceleri mevcuttur.

Akkor ; Türk mutfak kültürünün ve Türkiye’nin tanıtımına katkılarından dolayı çok sayıda sivil toplum kuruluşundan plaketler ve teşekkür belgeleri almıştır.

T.C. Kültür Bakanlığının yurtdışı fuarlarında özel etkinlikler ve çalıştaylar düzenlemektedir.

"Osmanlı Deniz Mutfağı" isimli kitabı, yemek kitaplarının Nobeli olarak bilinen, "Gourmand World CookBook" yarışmasında 2012 yılı "Best Fish and Seafood Book" (en iyi balık ve deniz ürünleri kitabı) ödülünü almıştır.

2014 yılı Temmuz ayında “Ev Yapımı Dondurmalar" ve “Gelenekten Evrensele Osmanlı Mutfağı" isimli iki yeni kitabı daha Alfa yayınevi tarafından basılmıştır.

En son yazdığı ‘Kayseri mutfağı’ kitabı, 2020 yılında yine Gourmand World Cookbook yarışmasında ‘dünyanın en iyi yerel yemek kitabı’ ödülünü almıştır.

Akkor, Türk Hava Yolları resmi dergisi Skylife yazarıdır. Çeşitli üniversitelerin Gastronomi bölümlerinde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Galeyan adında bir restoranı ve birde helvahanesi vardır. Ayrıca, çeşitli otel, restoran ve markalara danışmanlık yapmaktadır.

Evlidir, Ayla, Alaz ve Arel’in babasıdır.